Relacja z pierwszego eventu dla Polonii z...
Szanowni!
Ogrome podziękowania dla tych, którzy zadbali o swoją przyszłość w UK i pojawili się na naszym spotkaniu. Zarejestrowało się 65 osób. Przyszło 36. Uważamy to za ogromny sukces, że mury Councilu Was nie odstraszyły
Pierwsze spotkanie informacyjne po polsku dotyczące Settled Status - nowego statusu imigracyjnego osoby osiedlonej odbyło się dnia 12 czerwca w godzinach od 16.30 do 19.00 w ➡️ Bradford City Hall ,Norfolk Gardens,Bradford ,BD1 1UH.
Atmosfera była niezywkle miła.
Nasz panel ekspertów w składzie:
Prowadzący:
Aleksandra Marcinkowska UK Butterflies LTD
Karolina Dybała CNet
Darryl Smith Bradford Metropolitan District Council
Eksperci:
Wśród naszych ekspertów gościliśmy Sabę Mousa z The3Million oraz Bradford Council, która odpowiedziała na pytania dotyczące zasad pobytu, BREXIT oraz Settled Status, Marka Waite z Hate Crime Team (policjant w stanie spoczynku, ekspert ds. Hate Crime) - Mark przedstawił aspekty Hate Crime i czym jest przestępstwo na tle nienawiści, gdzie zgłaszać, kiedy zgłaszać, z kim można o tym porozamawiać. Wyjaśnił także różnicę pomiędzy przestępstwem a incydentem. Odpowiedział także na pytania, co deklarujemy (przestępstwa, przewinienia, upomnienia itp.) przy składaniu wniosku o Settled Status. Wśród naszych panelistów była także Maria Philbrum, która przedstawiła informacje na temat praw imigracyjnych osób, które przyjechały do UK dawniej, przed 1973 rokiem i reprezentują tzw. Pokolenie Windrush. Maria reprezentowała Bradford Council oraz grupę The3Million. Wśród naszych panelistów był także Sean Dobiech, przedstawiciel Sharing Voices, który na co dzień pracuje z osobami z Europy Centralnej oraz Wschodniej. Sean przedstawił informacje dotyczące zdrowia psychicznego i obniżenia stanu emocjonalnego. Udzielił także informacji na temat statystyk dotyczących wzrostu samobójstw oraz uzależnień od referendum (2016). Zwrócił też uwagę, jaki wpływ BREXIT ma na zdrowie psychiczne i gdzie szukać pomocy.
Uczestnicy spotkania pracowali w grupach nad pytaniami, na które następnie odpowiedzieli nasi eksperci. Pytania zostały zebrane i zostaną wraz z odpowiedziami przesdatwione na naszym blogu, aby mieli Państwo łatwy dostęp do rzetelnych informacji.
Atmosfera dopisywała. Było miło i treściwie. Dostałyśmy pozytywny feedback i niezmiernie się z niego cieszymy Dodaje nam to skrzydeł do kolejnych działań wolonatryjnych!
Również bardzo ważna rzecz, o której wspomniałyśmy na spotkaniu:
1. Settled Status jest wnioskiem składanym bez opłat. Było 65 GBP - zostało to już zniesione i jest bezpłatnie.
2. Tylko osoby z akredytacją OISC min. Level 1 mają prawo i zgodnie z prawem udzielają porady imigracyjnej.
3. Osoby nieposiadające akredytacji GOV UK OISC min Level 1 nie mają prawa do udzielania immigration advice (porady z zakresu prawa imigracyjnego).
4. Prosimy o niekorzystanie z usług osób, które nie są zarejestrowane, a znają trochę angielski i próbują się dorobić na tym procesie, bo to Ty i Twoja rodzina poniesiecie konsekwencje jeśli coś pójdzie nie tak.
5. Prawnicy oraz doradcy imigracyjni prywatni jak najbardziej mogą pobierać opłaty za swoje usługi. Jeśli udają się Państwo do prawnika czy doradcy imigracyjnegi zareejstrowanego na poziomie min. OISC Level 1 spodziewajcie się, że zapłacicie za usługę na do 700 GBP. Tak! Jest to legalne, jeśli robią to prawnicy i doradcy imigracyjni.
6. My na ten moment budujemy grupę wolontariuszy doradców imigracyjnych wykwalifikowanych, z licencją, którzy będą świadczyć taki serwis bezpłatnie i każdy będzie mógł z niego skorzystać.
7. Na ten moment w Bradford mają pełne uprawnienia 2 Polki (Aleksandra Marcinkowska i Dorota Plata), które są doradcami z zakresu prawa imigracyjnego i prowadzą serwis w języku polskim bezpłatnie.
8. Kontakt do Doroty: The Good Shepherd Centre Keighley dorotaplata1@gmail.com
9. Kontakt do Aleksandry i Karoliny EUSS@uk-butterflies.com
Pytania prosimy kierować na EUSS@uk-butterflies.com
Do przeczytania!
Dodaj komentarz